Squid Game – recenzja kultowego serialu Netflix

Plakat serialu Netflix "Squid Game"

Squid game podbił serca Azjatów i ponad 100 mln abonentów Netflixa na całym świecie

Squid Game to nowy koreański serial, który od niedawna bije rekordy światowej oglądalności na Netflixie. Azjatyckie wytwórnie posiadają swoich wiernych fanów, jednak nie jest tajemnicą, że tamtejsze studia produkują materiały skierowane i podporządkowane południowokoreańskiej kulturze i społeczności. Nie trzeba poświęcać portalom społecznościowym wiele czasu, aby zauważyć ze Squid Game podbił serca nie tylko Koreańczykom, lecz znajduje się na językach europejskich mieszkańców. Jednak warto zadać sobie pytanie, czy naprawdę fabuła serialu jest tak świetna i oczarowująca? Czy jednak większą rolę odegrał marketing i dobrze wykonana promocja?

Fabuła Squid Game

Seong Gi-hun (Jung-Jae Lee) jest stereotypowym życiowym nieudacznikiem, który mieszka ze swoją schorowaną matką. Nie ma pracy, a na domiar złego posiada ogromne długi, które próbuje spłacić dzięki hazardowi i jak można się domyśleć, nie udaje mu się to. Grozi mu utrata kontaktu z córka oraz poważny uszczerbek na zdrowiu, ponieważ wierzycielom zaczyna kończyć się cierpliwość. Co ciekawe, podczas kolejnej porażki i załamania głównego bohatera trafia on na tajemniczego mężczyznę, który proponuje mu grę w dziecinnie prostą zabawę za dość okazałą sumę pieniędzy. Seong Gi-hun jeszcze nie ma pojęcia, że za dziecięcą rozrywką kryje się coś znacznie głębszego. Nieprzypadkowe spotkanie jest punktem kulminacyjnym w życiu bohatera i jest zapowiedzią nowej rzeczywistości, z którą za niedługo ma się zetknąć postać. Nieznajomy po ukończonej zabawie oferuje udział w projekcie, dzięki któremu Seong Gi-hun mógłby nie tylko spłacić długi, pomóc matce i zyskać uznanie córki i byłej żony, ale także ustawić się do końca swoich dni. Główny bohater, jako osoba potrzebująca pieniędzy i nieodczuwająca lęku przed ryzykiem- zgadza się.

Podobny los spotyka pozostałe ponad czterysta osób, którzy po przyjęciu oferty budzą się ogromnym pomieszczeniu bez telefonów, rzeczy osobistych i ubrani w specyficzne stroje. Zdezorientowani nie wiedzą co się dzieje- nie tak bowiem wyobrażali sobie tajemniczy projekt, który pomógłby im się wzbogadzić. Zgromadzeni mają porównywalną historię, wszyscy są zadłużeni na kosmiczne kwoty i wiedzą, że niemożliwością byłoby ich spłacenie. Obietnica potężnej wygranej szybko uspokaja uczestników wydarzenia, tym bardziej że rywalizują grając w zabawy, które doskonale pamiętają z dzieciństwa. Co mogłoby pójść nie tak? Kto z nas nie wziąłby takiej propozycji?

Już w trakcie pierwszej rozgrywki okazuje się, że zasady narzucone przez organizatorów wydarzenia nieco różnią się od tych znanych z młodszych lat. Klasyczne zakończenie i kolokwialne ,,odpadnięcie” z gry staje się bardziej brutalne i krwawe, o czym szybko przekonują się uczestnicy. Seong Gi-hun prędko zdaje sobie sprawę, że stawka jest o wiele wyższa, niż mu się wydawało, a niewinna gra z dzieciństwa przemieniła się na taką z koszmarnego snu.

Podsumowanie

Fabuła Squid Game doskonale trzyma w napięciu i jest pełna niespodziewanych zwrotów akcji. Wisienką na torcie jest mocno specyficzny klimat i scenografia serialu, który dodatkowo uwydatnia i pozwala odbiorcom chociaż w małym procencie odczuć emocje bohaterów. Oglądający dowiaduje się o zasadach rozgrywki wraz z bohaterami, a co za tym idzie ma możliwość wczucia się w rolę i zastanowienia się- co by zrobił na miejscu danej postaci? Aktorzy zostali świetnie dobrani do charakteru postaci, bowiem ich aparycja stara prezentować się nam ich osobowość. Jeśli ktoś spodziewa się stereotypowego i niewyróżniającego się kina akcji, to będzie pozytywnie zaskoczony.

 

Może Ci się również spodoba