Jaki ekran do projektora wybrać i czym się sugerować?

Wybór ekranu do projektora

W ostatnich kilku latach możemy mówić o rosnącym zainteresowaniu projektorami, które coraz chętniej wykorzystywane są do budowy kin domowych. Decydując się na inwestycje w kino domowe z projektorem należy również przemyśleć to jaki będzie właściwy ekran do projektora. W sprzedaży znajduje się wiele propozycji pod tym kątem więc każdy może szukać rozwiązań dopasowanych do jego oczekiwań. Możliwości na rynku jest wiele, dlatego będzie szansa na znalezienie idealnego ekranu.

Wybieramy ekran do projektora – co brać pod uwagę?

Korzystanie z projektora bez odpowiedniego ekranu projekcyjnego w rzeczywistości nie będzie możliwe. Jednocześnie trzeba zadawać sobie sprawę z tego, że taki ekran nie jest tylko zwykłą matą, którą będzie można kupić bez przemyśleń. Przed zakupem trzeba brać pod uwagę różne czynniki, które będą decydować o prawidłowym wyborze.

Ekran do rzutnika – rodzaje

Podstawowy podział o jakim możemy mówić jeśli chodzi o ekran do projektora to oczywiście podział na urządzenia mobilne oraz stałe. Ekrany do projektora mobilne mogą być podłogowe, gdy ekran umieszczony jest w walizce, wysuwa się na specjalnym stelażu a walizka jest jednocześnie podstawą takiego ekranu. Druga opcja to ekran na trójnogu, który montowany jest na stelażu w formie trójnogu, który można regulować pod kątem wysokości. Całość mieści się w pokrowcu. W przypadku ekranów mobilnych można je montować na ścianie albo na suficie i występują one bądź to w formie rozwijanych ręcznie bądź elektrycznie. Wśród tych produktów wymienić możemy również ekrany ramowe, które mają stabilizującą ramę dookoła ekranu bądź też ekrany z napinaczami, w tym przypadku po bokach znajdują się specjalne linki, które napinają się po rozłożeniu konstrukcji i dzięki temu ekran pozbawiony jest fałd.

Jaki rozmiar ekranu do projektora?

Wybierając ekran projekcyjny należy zwrócić uwagę na jego rozmiar, który powinien być odpowiednio dopasowany do odległości z jakiej widz będzie patrzył na ekran. Założenie jest takie, że szerokość ekranu wpływa na odległość. Dla kina domowego optimum to 2,5 raza szerokość, minimalnie to 1,5 raza zaś maksymalnie 6 razy. W przypadku sal konferencyjnych stosuje się zasadę szerokość razy 4,5.

Format ekranu do projektora

Istotnym elementem będzie również format ekranu do projektora. Obecnie oferowane są one w różnych formatach, najczęściej jednak spotykamy 4:3 dla starszych rozdzielczości i 16:9 dla obecnie wykorzystywanych rozdzielczości. Dobre dobranie formatu pozwoli uniknąć pustych pasków na ekranie w trakcie projekcji obrazu.

Inne kwestie wpływające na wybór?

Przy wyborze ekranów należy oczywiście zwrócić uwagę na koszt. Zakłada się, że powinno to być od 15 do 30% ceny projektora. Warto także podkreślić, że ekran do projektora kupujemy dopiero w momencie, gdy mamy już urządzenie. Znalezienie odpowiedniego ekranu będzie pozwalało na doskonałą projekcję, dlatego warto nad tym elementem dobrze się zastanowić i wybrać najlepsze rozwiązanie do danego urządzenia i wnętrza, w którym ekran się znajdzie.

 

Może Ci się również spodoba