Jak właściwie podłączyć kino domowe do telewizora?

Schemat podłączenia kina domowego

Podłączanie zestawu urządzeń audio, jakim jest kino domowe, nie jest skomplikowanym procesem. Jednak tylko właściwie podłączone kino umożliwi jak najlepszą jakość dźwięku i obrazu, dlatego warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami. Pomogą one nie tylko w prawidłowym podłączeniu zestawu, lecz także pokażą, że wcale jego instalacja nie musi kojarzyć się z ogromem kabli oraz innymi utrudnieniami.

Pierwsze kroki w podłączaniu bezprzewodowym

W skład kina domowego wchodzi zazwyczaj: amplituner – pełniący rolę dekodera oraz wzmacniacza obrazu i dźwięku, a także kolumny wraz z głośnikami. W niektórych zestawach można spotkać również odtwarzacz Blu-Ray, który pozwoli na oglądanie materiałów zapisanych na płytach. Jeśli mamy problem z maskowaniem przewodów, powinniśmy najlepiej poszukać zestawów z możliwością połączenia bezprzewodowego (Wi-Fi). Jest to o wiele bardziej wygodna opcja, ponieważ wystarczy tylko właściwie rozmieścić elementy zestawu – producenci coraz częściej nawet informują użytkowników o tym, gdzie najlepiej ustawić urządzenie, aby zapewnić sobie jak najlepsze wrażenia.

Jak wygląda instalacja przewodowa kina domowego?

W większości przypadków stosuje się pojedynczy przewód HDMI – pozwala on na szybkie oraz wygodne przesyłanie sygnału audiowizualnego. Jeżeli gniazda w telewizorze, jak i kinie domowym posiadają funkcję ARC, nie będą potrzebne żadne inne przewody audio, dzięki czemu skutecznie zmniejszymy problem „plątaniny” kabli. Przewody HDMI doskonale sobie radzą również z transmisją obrazu i dźwięku w rozdzielczości 4K, dzięki czemu przy pomocy praktycznie jednego przewodu mamy możliwość czerpania radości z pięknego obrazu i niepowtarzalnego dźwięku. Istotną funkcją wartą uwagi jest też HDMI CEC (Consumer Electronics Control), która pozwala na połączenie przewodem HDMI telewizora z kinem domowym i sterowania nimi jednym pilotem, co sprawia, że nie trzeba martwić się o osobne ustawianie głośności TV oraz kina. Warto wspomnieć także, że instalacja przewodowa wcale nie musi oznaczać gorszej – posiada bardziej stabilne połączenie, które znacznie rzadziej gubi sygnał. Niestety wadą jest tutaj fakt, że kable muszą zostać zamaskowane, jeżeli nie chcemy, aby były widoczne.

Pomoc w podłączeniu i skonfigurowaniu kina domowego

Jeśli trudnością jest dla nas samodzielne podłączenie i późniejsze właściwe skonfigurowanie urządzenia najlepiej będzie zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanych osób, które posiadają już niemałą wiedzę i umiejętności na ten temat. Za pewną opłatą mamy wówczas pewność, że specjalista szybko i prawidłowo podłączy, skonfiguruje, a nawet ustawi kino domowe w odpowiednim miejscu, tak aby dźwięk był jakościowo na najwyższym poziomie. Ponadto zaoszczędzimy wiele czasu i przede wszystkim ewentualnych nerwów. Taką profesjonalną pomoc możemy uzyskać w sklepie, w którym dokonaliśmy zakupu kina domowego lub poszukać firm, które zajmują się instalacją oraz konfiguracją takich urządzeń.

Kino domowe jest niezwykle przydatne, zwłaszcza dla osób, które cenią sobie doskonałą jakość dźwięku i obrazu podczas częstego oglądania filmów, grania w gry czy nawet słuchania muzyki. Takie urządzenie z pewnością przy odpowiedniej dbałości starczy nam na lata i pozwoli cieszyć się niesamowitymi doznaniami.

Może Ci się również spodoba