AMERICAN CLASSICS: „OJCIEC CHRZESTNY” i „LOT NAD KUKUŁCZYM GNIAZDEM” w Bydgoszczy

02 Mar AMERICAN CLASSICS: „OJCIEC CHRZESTNY” i „LOT NAD KUKUŁCZYM GNIAZDEM” w Bydgoszczy

Kolejne już w tym roku akademickim Prawie Kino NZS UTP na którym mogliśmy obejrzeć  aż dwa filmy. Były to największy z klasyków kina gangsterskiego, czyli Ojciec chrzestny oraz arcydzieło Miloša Formana – Lot nad kukułczym gniazdem. Maraton klasyków amerykańskiego kina odbył się w dniach 1-2 marca na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Stworzyło to niezwykłą okazję, żeby krótko porozmawiać o tym, dlaczego właściwie te dwa filmy zagościły na ekranie naszego Prawie Kina.

 

„Ojciec chrzestny” (The Godfather), reż. Francis Ford Coppola (1972) – 1 marca

Marlon Brando w filmie „Ojciec chrzestny”, reż. Francis Ford Coppola (1972)

To chyba jeden z najbardziej znanych klasyków kina dotyczącego mafii i porachunków gangsterskich. Film przedstawia czasy końca II wojny światowej w USA. Szefem ówczesnej mafii jest już w podeszłym wieku Don Vito Corleone Marlon Brando). Pomagają mu jego synowie – Sonny (James Caan) i Fredo (John Cazale), a także inteligentny i rozważny Irlandczyk Tom Hagen (Robert Duvall). Przeciwny działalności ojca jest jednak jego trzeci syn Michael (Al Pacino), absolwent wyższej szkoły, który ma odmienne zdanie na temat interesów ojca. Przychodzi czas, że i sam Don Corleone odmawia pomocy w dystrybucji narkotyków, przez co sam staję się niewygodny dla innych mafii żyjących w symbiozie z rodziną Corleone. Dochodzi do zamachu na samego Dona, co skutkuje wszczęciem wojny wśród mafijnych klanów. Niespodziewanie, kluczową rolę odegra Michael, wcześniej sprzeciwiający się postępowaniem Ojca i jego szemranym interesom.

„Lot nad kukułczym gniazdem” (One Flew Over the Cuckoo’s Nest), reż. Miloš Forman (1975) – 2 marca

Jack Nicholson w filmie „Lot nad kukułczym gniazdem”, reż. Miloš Forman (1975)

Pobyt w zakładzie psychiatrycznym jako idealny pomysł na uniknięcie odbycia kary w więzieniu? Za pewne takie pytanie zadal sobie główny bohater filmu, McMurphy (Jack Nicholson). Ten drobny złodziejaszek, szuler i chuligan wpadł na genialny pomysł, żeby pod pozorem choroby psychicznej spędzić czas w zakładzie dla obłąkanych, zamiast – trafić do więzienia. Już po krótkim pobycie, zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że nie będzie to pobyt na wzór hotelu w dosyć specyficznych warunkach. Cały oddział jest zarządzany przez despotyczną siostrę Ratched (Louise Fletcher, która za tę rolę otrzymała Oscara), która używa swoich bezwzględnych metod, aby za wszelką cenę utrzymać spokój w ośrodku. McMurphy coraz bardziej czuję potrzebę buntu i pokazania personelowi ośrodka, „kto tutaj rządzi”. Jednak jego nieprzemyślany bunt przynosi nieodwracalne i drastyczne skutki zarówno dla niego, jak i dla innych pacjentów.

Kolejne już w tym roku akademickim Prawie Kina na NZS UTP przebiegło bez większych problemów. Pierwszy film cieszył się zdecydowanie większym zainteresowaniem. Wtedy też odbyła się krótka prelekcja, dlaczego tak naprawdę wybraliśmy właśnie te dwa filmy na nasz amerykański maraton filmowy. Po rozmowie z uczestnikami wydarzenia można było odnieść wrażenie, że brakuje miejsca na uczelni w którym można byłoby w niewielkim gronie podyskutować o filmach, kinie etc. Dlatego też, planujemy utworzenie takiego klubu dyskusyjnego w przyszłym roku akademickim. A tym czasem, szykujemy kolejne wydarzenie już w kwietniu!

Prawie Kino: American Classics to cykl tworzony wraz Ambasadą Stanów Zjednoczonych. Filmy, wybrane przez nas z listy 100 najlepszych amerykańskich filmów wszech czasów ogłoszonej przez American Film Institute w 1997 roku, pokazywane są w największych ośrodkach akademickich w Polsce. Oprócz seansu na wydarzeniach mamy okazję wysłuchać prelekcji filmowego eksperta/historyka kina lub po prostu wymienić się spostrzeżeniami na temat obejrzanej właśnie produkcji.

Podejmijcie z nami Amerykańskie Wyzwanie Filmowe!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA KOLEJNE PROJEKCJE W BYDGOSZCZY!