Misja i cele

Prawie Kino „Poza granice ekranu” to autorski projekt tworzony przez Niezależne Zrzeszenie Studentów, organizujący nieodpłatne wydarzenia – spotkania, pokazy i warsztaty filmowe, skupiając się jednocześnie na promowaniu świata kina w Internecie. Naszym celem jest przybliżanie świata filmu, animowanie życia akademickiego i szerzenie legalnej kultury. 

Sztuka filmowa ma wielki potencjał kreowania świadomości społecznej i kulturalnej. Dlatego wierzymy, że powinna być integralną częścią kultury akademickiej, a pokazy filmowe na uczelniach powinny być stałym elementem wszystkich uczelni wyższych. Co więcej, obserwując tendencje wśród rówieśników widzimy, że wciąż wysokie ceny płyt DVD i biletów do kina ograniczają jej dostępność i zniechęcają do korzystania z legalnych źródeł kultury, poszerzając skalę piractwa dzieł filmowych.

 

Jak to się zaczęło?

 

Pomysł na projekt Prawie Kino narodził się w 2010 r. z inicjatywy studentów NZS UW. Już wtedy jego głównym założeniem była organizacja na uczelniach darmowych, legalnych pokazów filmowych. Wkrótce do pokazów dołączyły spotkania z twórcami – do tej pory odwiedzili nas m.in Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Agata Kulesza czy Krystyna Janda.

 

 

Prawie Kino projektem krajowym

Przełom nastąpił w roku akademickim 2015/2016, kiedy to projekt uczelniany przemienił się w projekt o zasięgu ogólnopolskim. Od roku 2016 Prawie Kino obejmuje już 9 polskich miast, w tym 16 ośrodków akademickich.

 

Nie tylko same projekcje, czyli wychodzimy „Poza granice ekranu”

Organizowane przez nas pokazy filmowe w murach uczelni akademickich wzbogacone są o spotkania z ludźmi ze świata filmu – często są to sami twórcy (reżyserzy, aktorzy, producenci), a czasem eksperci w danej dziedzinie – np. historycy filmu.

To dzięki temu nasze pokazy poszerzają filmowe horyzonty – są interaktywne. Oprócz obcowania z dziełem filmowym każdy z uczestników ma szansę na poznanie i zadanie pytania każdemu z naszych wyjątkowych gości.

 

Dużo więcej niż wydarzenia, czyli wchodzimy z kinem do internetu

Oprócz organizowania wydarzeń cały czas poszerzamy naszą działalność internetową. Stawiamy sobie za cel promowanie świata kina w Internecie – staramy się nie tylko informować, ale także edukować. Nasze działania możecie śledzić na Facebooku (ciekawostki ze świata filmu), stronie internetowej (recenzje i artykuły), Instagramie (wizualnie), czy Twitterze (aktualności).