AMERICAN CLASSICS: Pokaz „Pół żartem pół serio” i prelekcja dr. Michała Oleszczyka

28 Lut AMERICAN CLASSICS: Pokaz „Pół żartem pół serio” i prelekcja dr. Michała Oleszczyka

28 lutego 2017 r. odbył się pierwszy pokaz filmu z cyklu „Prawie Kino: American Classics” organizowanego wspólnie z Ambasadą Stanów Zjednoczonych. Wspólnie obejrzeliśmy jedną z najlepszych amerykańskich komedii: Pół żartem, pół serio, a pokaz poprzedziła prelekcja dr. Michała Oleszczyka.

Dr Michał Oleszczyk – krytyk filmowy, filmoznawca, ostatnio również wykładowca na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. 12 grudnia 2013 roku został jednogłośnie wybrany na dyrektora artystycznego Festiwalu Filmowego w Gdyni na stanowisko dyrektora artystycznego tego Festiwalu. Funkcję tę pełnił do 6 lutego 2017 roku. Uznany ekspert i entuzjasta kina amerykańskiego.

 

„PÓŁ ŻARTEM, PÓŁ SERIO” (Some Like it Hot), reż. Billy Wilder (1959)

Koniec lat 20. XX wieku. Dwaj muzycy (w tych rolach genialni Tony Curtis i Jack Lemmon) przypadkiem stają się świadkami gangsterskich porachunków. W obawie przed zemstą postanawiają uciec na Florydę wraz z żeńską orkiestrą, już nie jako atrakcyjni mężczyźni, ale seksowne i lekko zwariowane Josephine i Daphne. Jerry (Jack Lemmon) szybko odnajduje się w damskim świecie – przednio się bawi i nie może nacieszyć się towarzystwem nic nie podejrzewających artystek. Z kolei Joe (Tony Curtis) podchodzący początkowo z niepokojem do poczynań Jerry’ego, okaże się zaryzykować wiele dla miłości. Nie należy zapominać o cudownej Marylin Monroe jako nieco niepokornej Sugar Kowalczyk, której seksapil i słodycz jest niczym wisienka na torcie!

Tony Curtis i Marilyn Monroe w filmie „Pół żartem, pół serio”, reż. Billy Wilder (1959)

Oczywiście nikt (ani nic) nie jest doskonałe, ale z pewnością można powiedzieć, że Pół żartem pół serio wiele do doskonałości  nie brakuje. Nic dziwnego, że film otrzymał 6 nominacji do Oscara, a Marylin Monroe za rolę Sugar otrzymała jedynego w swojej karierze Złotego Globa.

 

Prawie Kino: American Classics to cykl tworzony wraz z Ambasadą Stanów Zjednoczonych. Filmy, wybrane przez nas z listy 100 najlepszych amerykańskich filmów wszech czasów ogłoszonej przez American Film Institute w 1998 roku, pokazywane są w największych ośrodkach akademickich w Polsce. Oprócz seansu na wydarzeniach mamy okazję wysłuchać prelekcji filmowego eksperta/historyka kina lub po prostu wymienić się spostrzeżeniami na temat obejrzanej właśnie produkcji.

Podejmijcie z nami Amerykańskie Wyzwanie Filmowe!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA KOLEJNE PROJEKCJE W WARSZAWIE!