AMERICAN CLASSICS: POKAZ FILMU „DWUNASTU GNIEWNYCH LUDZI” I PRELEKCJA DR. KRZYSZTOFA JAJKO

10 Mar AMERICAN CLASSICS: POKAZ FILMU „DWUNASTU GNIEWNYCH LUDZI” I PRELEKCJA DR. KRZYSZTOFA JAJKO

10 marca na Uniwersytecie Rzeszowskim miała miejsce projekcja filmu „12 gniewnych ludzi” Sidneya Lumeta – ten legendarny klasyk dramatu sądowego wyświetlany był w ramach naszego cyklu: „Prawie Kino: AMERICAN CLASSICS”. Naszym gościem był dr Krzysztof Jajko, który wygłosił prelekcję i wziął również udział w dyskusji po filmie.

dr Krzysztof Jajko – absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, doktor nauk humanistycznych w zakresie kulturoznawstwa (specjalność filmoznawstwo), pracownik merytoryczny Muzeum Kinematografii w Łodzi. Jest autorem publikacji naukowych o tematyce filmoznawczo-medioznawczej (m.in. „Nadmiar na sprzedaż. Wstęp do opisu paradygmatu kina blockbusterowego”). Obecnie pracuje nad monografią poświęconą historii Wytwórni Filmów Oświatowych. Współpracuje z czasopismem „Ekrany”.

 

DWUNASTU GNIEWNYCH LUDZI (12 Angry Men), reż. Sidney Lumet (1957)

Film Sidneya należy już do klasyków dramatu sądowego, jego światowa premiera dzieła odbyła się 10 kwietnia 1957 r. Rozprawa sądowa. Młody chłopak (John Savoca) zostaje oskarżony o morderstwo własnego ojca. Zgromadzone dowody i zeznania świadków jednoznacznie wskazują na jego winę. Gdy sędzia (Rudy Bond) wysyła ławę przysięgłych na obrady, ich wynik wydaje się być czystą formalnością. Prawie wszyscy ławnicy, zmęczeni upałem i pragnący jak najszybciej opuścić budynek sądu, są przekonani o winie oskarżonego. Tylko jeden z nich (Henry Fonda), nie ma wystarczającej pewności. Wyrok zaś musi być jednogłośny. Rozpoczyna się zawzięta dyskusja, w której stawką jest życie chłopaka.

Film został nagrodzony Złotym Niedźwiedziem oraz Nagrodą Specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym – Berlinale. Otrzymał również 3 nominacje do Oscara, a także 4 nominacje do Złotych Globów.

Kadr z filmu „Dwunastu gniewnych ludzi”, reż. Sidney Lumet (1957)

Nasz gość, dr Krzysztof Jajko, wygłosił krótką prelekcję przed filmem. Podzielił się z uczestnikami spotkania swoją wiedzą na temat historii kina amerykańskiego lat 50. XX wieku oraz przedstawił okoliczności powstania filmu. Nie zabrakło również ciekawostek dotyczących aktorów oraz technik wykorzystywanych przez reżysera. Film został przyjęty przez publiczność z entuzjazmem. Po projekcji odbyła się dyskusja z widzami. Pojawiło się mnóstwo ciekawych pytań – widzów szczególnie interesowała postać głównego bohatera, w którego wcielił się Henry Fonda. Poruszono również kwestię kondycji sądownictwa tamtych czasów.

Trzeba przyznać, że spotkanie z pewnością należało do udanych, a wyświetlony przez nas film okazał się „strzałem w dziesiątkę”, czego dowodem mogą być entuzjastyczne reakcje publiczności. Mamy nadzieję, że następne organizowane przez nas wydarzenia zostaną równie dobrze przyjęte.

 

Prawie Kino: American Classics to cykl tworzony wraz Ambasadą Stanów Zjednoczonych. Filmy, wybrane przez nas z listy 100 najlepszych amerykańskich filmów wszech czasów ogłoszonej przez American Film Institute w 1998 roku, pokazywane są w największych ośrodkach akademickich w Polsce. Oprócz seansu na wydarzeniach mamy okazję wysłuchać prelekcji filmowego eksperta/historyka kina lub po prostu wymienić się spostrzeżeniami na temat obejrzanej właśnie produkcji.

Podejmijcie z nami Amerykańskie Wyzwanie Filmowe!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA KOLEJNE PROJEKCJE W RZESZOWIE!